Bi Anne Atölyesinden

Yeni Doğan Bir Bebek İçin Bebek Odasının Hazırlanışı ve Dekorasyonu

Yeni Doğan Bir Bebek İçin, Bebek Odasının Hazırlanışı ve Dekorasyonu

İlk dikkat edilmesi gerekenler: Bebek güvenliği ve Temizliği

Öncelikle bebek odası seçilirken evin en sessiz, iyi havalanan ve güneş ışığı alan odası seçilmelidir. Daha sonrasında detaylı bir temizlik yapılmalıdır çünkü yeni doğan bebekler, gün boyu orda uyuyacakları, yemek yiyecekleri, oyun oynayacakları yani gününün çoğunu orda geçireceği için toza hassaslardır. Temizlik yapıldıktan sonra bebeğin güvenliği dikkate alınarak dekorasyon yapılmalıdır. Bebek odasında dikkat edilmesi gereken güvenlik maddelerini genel olarak aşağıda belirttik.

  • Bebeğinin düşmemesi için, bebek beşiği parmaklıkları muhakkak bebeğin boyundan uzun olmalı.
  • Bebek odasında bulunan prizleri muhakkak koruyucu kapaklar ile kapatmalısınız.
  • Oda içerisinde dışarı açılan kapı ve pencereler varsa muhakkak bebek kilidi takmalısınız. Eğer çekmeceli mobilyalar varsa, bebek çekmece kilidi de kullanmanız faydalı olabilir.
  • Bebek yatağı içerisine kalın yorganlar, oyuncaklar ve delikli, girintili çıkıntılı yapısı olan örtüler koymamalısınız. Bebeğin elinin takılmaması, yatak içerisinde bunalmaması için bunlara dikkat etmeniz önemli. (Kendi üretimimiz olan Hastane çıkışı setlerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.)
  • Özellikle bebeğiniz yürümeye başladıysa, mobilyaların sivri köşelerine bebek köşe koruyucu ürünleriyle bariyer sağlayabilirsiniz.

Tema, Renk ve Konsept

Yavrunuzun odası için eşya seçimine başlamadan önce odanın rengini ve dekorasyonda kullanacağınız temayı belirlemeniz gerekir.

Doğayı yansıtan kahve, yeşil ve mavinin pastel tonları bebek odaları için oldukça idealdir Bizde firma olarak dekorasyon üretimimizde annelerin tercihi olan soft, pastel tonlarına dayanarak model çıkartıyoruz.

 (Ahşap dekor objelerimize, anı küp setlerimize ve ahşap çerçevelerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.)  Bu renkler yumuşak tonlu ve sakinleştirici özelliktedir. Bu sebeple çocuk odalarında sıklıkla kullanılır. Duvar rengi, eşyalar ile uyum yakalayabilmeli, odayı mümkün oldukça geniş ve ferah göstermelidir. Örneğin; pastel mavi tonlarına beyaz mobilya, krem veya pastel yeşil tonlarına natural ahşap renkli mobilyalar ile gökyüzü veya orman temaları yaratılabilir. Mümkün oldukça odayı

karanlık ve küçük gösterecek koyu renklerden kaçınmak dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Bebek İçin Sağlıklı Bir Aydınlatma

  • Bebek odaları için aydınlatma seçeneklerini değerlendirirken ölçütünüz yumuşak ve gün ışığı renklerinde aydınlatmalar olmalıdır.
  • Beyaz ışıklar bebeğinizin gözlerini rahatsız edebileceği için sarı ışıkları tercih etmenizi öneririz. Gece beslemeleri sırasında konfor oluşturması açısından bebek odasında gece lambasına yer verebilirsiniz.
  • Ayrıca yeni yürüyen bebeklerin asılıp, üzerine düşmemesi için ayaklı lambalar kullanmamaya özen gösterin. Onun yerine sarkıt veya aplik türü aydınlatmalara yer verebilirsiniz. Aydınlatmalarda konum ve renk tercihini doğru yapmanız bebeğinizin kaliteli bir gün ve uyku geçirmesini sağlar.
  • Aynı zamanda bebek odası dekorasyonunda ışık geçirmeyen perdelere yer vererek, bebeğinizin uykusunun bölünmesini engelleyebilirsiniz.

Bebeğinizin Rahatça Hareket Etmesi için Yaşam Alanı

Bebeklerin sağlıklı gelişimi üzerinde uyanık oldukları saatleri verimli geçirmelerine yardımcı olacak bir oyun/ yaşam alanı oluşturmak oldukça faydalı olabilir.

Bebeğiniz henüz küçük de olsa karınüstü aktivite zamanı ile emekleme ve yürüme becerisinin temel taşlarını atacaktır. Bunun için bebek odasında rahatlıkla hareket edebileceği bir köşe düzenlenebilir, odaya bir oyun halısı veya matı yerleştirilerek çevresine ilgisini çekebilecek sağlığa zararsız ahşap oyuncaklar ve ahşap anı küpleri koyulabilir. Alternatif olarak bebeğiniz büyüdüğünde kullanabilmesi için bir aktivite masası ve sandalyesi de dekorasyona eklenebilir.

Küçüğünüzün odasını düzenlerken odayı hem bir bütün olarak hem de parça parça ele almayı unutmayın. Mobilya, perde, halı, duvar rengi tek tek üzerine düşünülmesi gereken kısımlar olsa da hepsi birlikte bir uyum içerisinde olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir